P2P TV - Spása Čecha v Británii

8. února 2007 v 18:39 | Kyslikus Vulgaris Scotii |  V paWWWučině
Co uděláte, když jste v Británii a probíhá třeba Mistrovství Světa ve sjezdovém lyžování? Pokud vás teda lyžování zajímá? Budete se koukat na televizi? Hmmm... možná tak na rugby, fotbal, snooker nebo golf. Na lyže nikdy živě. Naštěstí máme vynález zvaný internet. O tom jste už někde slyšeli, ne? No, a tenhle vynález podporuje další vynález. P2P... Neboli peer to peer (rovný s rovným). A na p2p principu funguje i televize. Nebudu se zabývat tím, jestli je to legální, nebo ne. Komu je to proti srsti, ať dál nečte :)

Pro ty, co nevědí, o čem p2p je, se to pokusím vysvětlit. V zásadě jde o to, že sdílíte data. Něco od někud stáhnete, a pak si to někdo stáhne od vás. Nejde o to, že by se vám někdo boural do počítače (i když tomu se zabraňuje opravdu těžko a nemusíte ani používat p2p, aby se o to někdo pokusil). Vy sami určíte data, která jste ochotni odeslat nebo naopak přijímat. V tomto stylu probíhá na internetu výměna dat všeho druhu (většinou je to nelegální výměna hudebních a video souborů).

Nedávno jsem zahořel touhou podívat se na fotbalový zápas poháru UEFA Liberec-Alkmaar. Tak dlouho jsem na internetu hledal, až jsem našel... to se občas i stane, když opravdu pořádně hledáte.... a přišel jsem na existenci p2p TV. Konkrétně na stránky myp2p.eu, normálně vypadající sportovní program se spoustou divnejch ikonek a názvů jako TVAnts, SopCast, PPmate, PPLive a tak podobně. Zjistil jsem, že ty divný názvy jsou jména klientů p2p televize. Stáhněte si klienta a dívejte se zadarmo! To tam říkali. Udělal jsem, co chtěli, nainstaloval jsem SopCast a ejhle, najednou jsem koukal na vytouženej zápas. Kvalita nic moc, ale snesitelná, komentář v holandštině. To ale nevadí, ne? Viděl jsem zápas, a byl to skvělej pocit. Sedíte 2000km od domova a koukáte se na zápas svýho týmu, kterej v televizi prostě neuvidíte.

Abych to tak trochu shrnul. V poslední době jsem přes p2p TV koukal na Australian Open a MS ve sjezdovém lyžování. Další náplní programu myp2p.eu je hlavně fotbal z celého světa, NHL, NBA, MLB, NFL a další sporty. Programy jsou většinou z Číny a Hong Kongu, najde se i ESPN a Eurosport. Hodně často je to v čínštině, nebo něčem podobnym, čemu nerozumim, ale většinou najdete program v angličtině. Kvalita vysílání závisí na tom, kolik lidí daný program sleduje, jak jsou od vás daleko a na rychlosti připojení. Čím víc lidí, tím lepší signál. Ne naopak. Nádhera.

A že je to nejspíš nelegální? Co se dá dělat, no. Až BBC začne vysílat přímé přenosy lyžování, rád se toho vzdám. Prozatím to ale neplánuju a myslím si, že p2p TV má obrovskou budoucnost.

Málem bych zapomněl... Máte na to všechno nějakej názor? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kyslikus Vulgaris Scotii Kyslikus Vulgaris Scotii | 11. května 2007 v 3:29 | Reagovat

Teda... na to, že je tohle nejčtenější článek na tomhle blogu... tak nemá žádný komenty... čimpak to asi bude, co? Tak si posloužim sám, no...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama