O Skotské Vzdělanosti

2. února 2007 v 1:07 | Kyslikus Vulgaris Scotii |  O Skotsku
Hned na začátku tohoto článku bych chtěl upozornit, že nejsem odborníkem na tuto tématiku. Následující vychází pouze z mých pozorování a toho, co si pamatuju ze zpráv, takže nejspíš nejde o objektivní názor.... jen výsledky pozorování :)

Vycházím opět z ICQ konverzace s jedním kamarádem, kterého neznám sice osobně, ale vím o něm tolik, že žije v čechách, je to muzikant, chce jet studovat do Británie a po zjišťování údajů o britském školství se se svým dosaženým českým vzděláním cejtí jako hovno.

Já : Jako hovno si nepřipadej... naše školství vypadá hůř jen na papíře. V praxi jsme na tom o hodně líp. Daleko víc toho víme.
On : fakt?
Já : Jo.
On : mno minulej tyden sme to prave rozebirali s ucitelkou psychologie u nas na skole a prave rikala, ze nasi absolventi VS toho vijou cim dal min ... vyskam je prej jedno jak se absolventi uchytijou po skole, takze nevijou co by se melo na systemu vyuky zmenit, apod. (strucne receno) .. takze se stava cim dal castejic posledni dobou ze aji vysokoskolaci s titulem majou problem sehnat si praci .. to prej na zapade nehrozi ..
Já : To je asi pravda, i když bych neřek, že nemaj problémy sehnat práci... Třeba právě ve skotsku je absolventů vejšky čim dál víc a s prací to nemaj zrovna růžový... Ale to je právě vono. To sou ty oficiální údaje. Počkej, až sem přijedeš a s někym si pokecáš. Hned se budeš cejtit líp. A je škoda, že už i češi tomu přestávaj věřit....
On : jj

Tak... nejdřív něco o mně, pro ty, kteří mě neznají. Úspěšně jsem absolvoval ZŠ, průmyslovku Strojní a Elektro a Jazykovou Akademii. Nedokončil jsem VOŠ Počítačové Systémy a VOŠ Radiologický Asistent, protože mě to nebavilo. Na VŠ jsem sice udělal přijímačky, ale nešel jsem tam z důvodů, které tady nehodlám rozebírat. Můj profesionální život je poněkud divoký, v současnosti jsem kuchařem ve Skotsku, což je moje cca. desátá profese... Ve Skotsku žiju skoro 2 roky. Docela dost čtu, každý den si projedu české zprávy, většinou i britské (je mezi nima velkej rozdíl).
Prostě se pokoušim být ve stavu informovaném. Nevim, jestli timhle zapadám do českého průměru, ale co. Budu vycházet z toho, co zná většina mejch kamarádů z Čech a Polska.

Když jsem do Skotska přijel, moje angličtina byla téměř na nule, a skoťáci v práci (na farmě) se proto ke mně většinou chovali jako k debilovi. Čemuž se nedivim. Stejně tak se chová většina Čechů třeba k Ukrajincům, co u nás pracujou a neuměj česky. Jak jsem ale začínal mluvit, tento postoj se měnil velice zajímavým směrem....
V současné době můžu sebevědomě prohlásit, že dokážu téměř bez překážek komunikovat. A dějou se věci!
Nejenže si s nima dokážu popovídat. Zjišťuju, že neni téměř o čem si povídat. Jediný, o čem si opravdu pokecáte s běžnym Skotem, je fotbal (musim se přiznat, že jsem byl donucen k tomu, abych fotbal začal sledovat, páč jinak bych celej den v práci mlčel). Osvícenější Skoti potom dokáží rozmlouvat i o hudbě, ale pozor, jen britská scéna (moc jiný muziky tady v rádiu totiž nehraje, a aby hledali něco novýho...?). Tyto dvě skupiny dokonce jezdí do zahraničí na dovolenou, znají jméno místa, kam jedou a vědí, že je tam teplo, a že řeči, kterou se tam mluví, bohužel nerozumějí. Ale nechtějte po nich ukázat to místo na mapě. Téměř vždy pohoříte.
K vrcholkům skotské vzdělanosti, ke kterým jsem se dostal, patří absolventi univerzit + ve městech cca. 30% mládeže a starší jedinci, většinou bývalí vojáci. Ty mám nejradši... Oni vědí... ale nepředpokládají, že vy taky a pravděpodobně víc. Příklad? Pokusim se na něco vzpomenout:

Polka: Víš, jaký je hlavní město Belgie?
Skot: Luxembourg? (předtim ale věděl ČR, Polsko, Irsko, Rusko, Španělsko a u Německa řek Hamburg. Tenhle je docela chytrej..)

Skot: Co máš proti Rusům?
Já: Nic, jen že asi 20 let okupovali Čechy. Okupovali, víš, vojáci, tanky a tak... Tak už mi prosimtě neříkej, že jsem Rus, jo?

Skot: Vy sousedíte s Polskem a Bulharskem, žejo?

Skot: Víš, že nikotin je 8krát návykovější než heroin? Když skončíš s kouřením, tak už pravděpodobně dokážeš seknout se všim.
Já: No, já nevim...

Skot: U vás v Československu je prezidentem Havel, viď?
Já: To je hezký, ale pár let nazpátek. (Československo je mimochodem nejběžnější omyl u naší krásný republiky)

Skot: Jak napíšeš brokolice?
Já: Broccoli (Ano, na spellování se ptaj hodně často a dělaj v něm neskutečný chyby.)

Skot: Lední hokej je fakt docela brutální hra. V Aberdeenu na stadionu občas hrajou, běž se tam podívat.
Já: No, my jsme před pár lety byli několikrát mistři světa...
Skot: To jste i lepší než Kanada?

Skot: Víš, že Ben Nevis (nejvyšší hora Británie, 1344m) je nejvyšší hora Evropy?
Já: To jsem nevěděl...

Polák: Některý ryby uměj i lítat.. Ne moc daleko, ale uměj se vznýst do vzduchu.
Skot: To jako že maj křídla, jo? :)) O tom jsem nikdy neslyšel.

Nechápejte mě špatně... nechci je zesměšňovat. Takovýhle úžasný výplody se nevyskytujou moc často, ale na druhou stranu dost často na to, abyste si pomysleli svoje... Dále netvrdím nic v tom smyslu, že by Skoti nic nevěděli. Já třeba nevim nic o rugby a kriketu, skoro nic o golfu a snookeru.....

Abych tak shrnul, co si myslim o Skotských všeobecných znalostech, tak musím říct, že jsou značně omezené. Ale není to vina Skotů. Je to vina jejich školství a hlavně médií. Oni si žijou v tý svojí Britsko-americký škatulce, ke který se daj ještě přičíst země Commonwealthu (bývalého Britského Impéria), ale to už opravdu jen povrchově. Vlastně ani nemaj moc jinejch možností. Zprávy (z kteréhokoli běžně dostupného Bristkého zdroje) jen o Británii, trochu Ameriky a pak ze zemí, kde jsou britská vojska, popřípadě teroristi.

Takže... pokud jedete do Británie, neciťte se jako hovna... pokud teda umíte anglicky. Jinak se připravte na to, že hovna budete a dá vám hodně práce to překousnout. Vim to z vlastní zkušenosti.

Tečka...? Nedávno jsem si úžasně pokecal s jedním vysloužilým skotským vojákem o tom, že komunismus nebyl zase až tak špatnej nápad, jen ho praktikovali špatní lidi, kteří si jeho ideu vyložili k obrazu svému. Pravděpodobně jsem ho ale vylekal svými neotřelými názory a prohlášením, že u nás komunisti vládli 40 let, takže se mnou od tý doby skoro nemluví :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 liman liman | 2. února 2007 v 11:23 | Reagovat

jj, mirka má podobnou zkušenost....  Prý je znát, že většina lidí, které potkáš, jsou vesměs dělnické profese, takovou tu klasickou střední třídu (všeobecným přehledem) je podle mne těžší poznat (seznámit se), protože nechlastaj jako ostatní (např. k.v.scotii). Češi jsou nejlepší ! (ve švejkování, v chlastu jsme v první 10). :-)(

2 Kyslikus Vulgaris Scotii Kyslikus Vulgaris Scotii | 2. února 2007 v 12:34 | Reagovat

Hm. K tomuhle řeknu jen to, že většina hlášek pochází od lidí ze střední, nikoli dělnické třídy. Dělnická třída ví, že neví, a moudra nevybaluje, pokud si je včera nepřečetla v časopise a není si s nimi jistá.

Jo, a k.v.scotii už dávno nechlastá ve stejný lize :) Je odporně střízlivej...

3 Skinhead Skinhead | 2. února 2007 v 16:55 | Reagovat

..neee co mate proti working class?!.. :o)

4 Kyslikus Vulgaris Scotii Kyslikus Vulgaris Scotii | 3. února 2007 v 2:06 | Reagovat

Ale vůbec nic... právě naopak... Ale daleko víc toho budeme mít proti skinheadům :))

5 Bugicz Bugicz | 4. února 2007 v 15:04 | Reagovat

Zdravím ex spolužáka se dvěma molekulama kyslíku!

Takže povídáš, že se mám do Skotska těšit, ale mám zapomenout na sofistikované debaty se starousedlíky v precizní oxfordské angličtině, kterou jsem tak pracně studoval? Madre Mia :)

6 Kyslikus Vulgaris Scotii Kyslikus Vulgaris Scotii | 4. února 2007 v 15:52 | Reagovat

Jj. Něco v tom smyslu :)

7 r1 r1 | Web | 4. února 2007 v 20:46 | Reagovat

Potíže vysokoškoláků s hledáním práce jsou dány tím, že dnes studuje víc lidí, takže má nějaký ten diplom kdekdo. Mě spousta lidí považuje za vzdělaného člověka, až intelektuála, ale přiznávám, že zeměpis byl vždycky mou slabinou. Hlavní města jsou moje smrt :)

(rád potkám někoho, kdo taky poslouchá Becka)

8 Keepy Keepy | E-mail | 5. února 2007 v 16:40 | Reagovat

Nebude ten kamarád náááhodou mattczech/shifty ? :D

Náš učitel na AJ (mimochodem Anglán) nám o školním systému v GB vyprávěl...  Je fakt, že jejich vědomosti budou asi 'omezenější', na druhou stranu ani oni nechápou důvody, proč by se měli učit třeba ... cizí jazyky :D

9 Kyslikus Vulgaris Scotii Kyslikus Vulgaris Scotii | 6. února 2007 v 1:16 | Reagovat

:)) Máš absolutní pravdu, Keepy. A oni se jazyky ve škole učej. Hlavně francouzštinu, ale i když se jí učej, tak jí většinou nejsou schopný mluvit nebo rozumět...

I když na druhou stranu se najdou Skoti, který si uvědomujou, že cizinci se musej tu angličtinu naučit, aby s nima mohli mluvit, a cejtěj se kvůli tomu trapně. Tyhle lidi jsou na rozhovor nejlepší. Trpělivý atd...

10 pavel pavel | 8. února 2007 v 18:04 | Reagovat

to chce cas. doma se hlouposti vyhybas a tam bude ten vyber jeste chvilku trvat.vydrz,jsou stejni,jen je najit.

11 Radushe79 Radushe79 | E-mail | 25. února 2007 v 1:42 | Reagovat

Ja se zde dovedela, ze v Ceske republice je prezidentem Chauchesku {nevim, zda jsem to dobre napsala} a bylo mi to sdeleno ne jednou!!! ale trikrat!!!! Fuck sake.... tenhle rumunskej diktator je snad uz davno mrtvej ne???!!!Take me udivuje, mladi zde, vedi kdo byl Hitler, ale nemaji ani paru o tom kdo byl Stalin.... I presto, ze tento pan, povrazdil vice lidi, nez pan vyse uvedeny. Take maji pocit, ze na Kube a Cine je vse upnlne v cajku atd atd... Ale nemaji tu radi Pakistance... Vsadila bych se, ze take netusi proc... Proste proto. Ale nechci jim krivdit, setkala jsem se s panem, ktery miluje ceske filmy a to predevsim z roku a pred 1968... Ucho, Ostre sledovane vlaky, Lasky jedne plavovlasky... a samozrejme filmy od M. Formana. Mile mi povidal o V.Havlovi, vedel, ze jiz neni nasim prezidentem, zna Plastic People a Magora a spoustu dalsich veci. Alespon, ze vyse zminene filmy jsem videla a neco o roce 68 take vim, mohli jsme spolu pokecat... udelalo mi to radost.

12 Vernysator Vernysator | E-mail | 27. února 2007 v 20:04 | Reagovat

nic proti Skokotům, ale tenhle národ je v mých očích nejtupější národ v Evropě. jednou sem viděl maníka počítat 5x12 tak, že si napsal 5x pod sebe 12 a sečetl to. Blbě(vyšlo mu 52). Tím bych to uzavřel.

13 mattczech mattczech | E-mail | 21. března 2007 v 21:56 | Reagovat

predem myho postu bych chtel podekovat autorovi za tak skvelej blog .. jinak Keepy spravne uhodla ..:D musim rict ze se tu dovim hodne a cennych rad o moralce (a nekdy i intelogenci) britu .. jelikoz, jak spravne autor na zacatku uvedl, chcu jet do UK studovat, tak myslim ze se me to bude celkem hodit ..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama